HEPA filtrenin faydaları

Günümüzde pek çok evde görünür olan klimalar, hayatlarımızın artık olmazsa olmaz birer parçası konumunda. Hem iklimlendirme hem de hava temizleyici görevi üstlenen bu cihazlar sayesinde ortamları dilediğimiz sıcaklıklara getirmekle kalmıyor, mekanların hava kalitesini de artırabiliyoruz. Bazen uzun aralıklarla açıp kapatarak kullandığımız klimaları, yeri geldiğinde uzun saatler açık bırakmamız gerekebiliyor. Hangi koşulda kullanırsak kullanalım bu ürünleri satın alırken dikkate etmemiz gereken en önemli konu, klimalarda kullanılan filtrenin niteliği. Zira bu cihazlar her çalıştığında hava filtrelemesi de yaptığı için, sahip olduğu filtrenin kaliteli ve uzun ömürlü olması da insan sağlığı açısından son derece önemli. HEPA filtreleri klima kullanımının ehemmiyetini daha iyi anlamak adına bu yazımızın devamını okuyarak HEPA filtrenin faydaları hakkında detaylı bilgi edinmeniz mümkün.

HEPA Filtre Nedir?

Bu filtre türünü neden kullanmamız gerektiğinin idrakine varmadan önce akıllardaki “HEPA filtre ne demek?” sorusuna cevap getirmekte fayda var. Özellikle bebekli ve çocuklu ailelerin favorisi HEPA filtre, High Efficiency Particulate Airfilter ibaresinin kısaltması anlamına geliyor. Yüksek verimlilikteki partikül filtresi demek olan bu filtreler havayı virüs, solunabilir toz, ev tozu akarları, polen ve duman partiküllerinden temizlemekle kalmayıp bakteri ve çeşitli zehirli tozlardan da koruyor. Bu sebeple klima alışverişlerinizde HEPA filtreli klimaların tercih edilme yüzdesi oldukça yüksek. Yani bu filtreler, steril ortamlar yaratmak için son derece ideal. Tabi sadece hava temizliğini değil, daha pek çok avantajı da beraberinde getiren HEPA filtrelerin nimetlerini yazımızın devamında görebilirsiniz.

Neden HEPA Filtre Kullanmalıyım?

Tanımını da yaptıktan sonra HEPA filtre ne işe yarar, konusuna da açıklık getirmemizde yarar var. HEPA filtreler, DOE standartlarına bağlı olarak havadaki 0.3 µm büyüklüğündeki partiküllerin en az % 99.97 sini yok edecek biçimde tasarlanıyor. Bu sebepledir ki HEPA filtreli klima modeleri, havada bakterilerin ve viral organizmaların ve bunlardan kaynaklanan enfeksiyonların yayılmasını büyük oranda engellemeyi başarıyor. Özellikle sağlık kuruluşlarında, uçaklarda ve AVM’lerde kullanılması önerilen yüksek kalitedeki HEPA filtrelerdeki başarı yüzdesinin % 99.995’lere çıkması son derece iyi. Evinizde kullanmak üzere alacağınız bir split ya da multi klima modellerinde de bulunan bu filtreler sizin ve ailenizin kaliteli ortam havası soluması için hayati önem taşımakta. Üstelik HEPA filtreli klimalar zaman içinde filtreleme performanslarından hiçbir şey kaybetmedikleri gibi kullanıldıkça başarım oranları artabilir. Dolayısıyla HEPA filtreye sahip bir klima satın alıp kullanmaya başladığınızda içiniz her daim rahat olabilir. HEPA filtreli klimalar özellikle evde alerjik bünyeli bireyler olduğunda harika bir seçenek. Zira HEPA filtreler, havadaki bakterilerin, viral organizmaların ve bunlardan kaynaklanan enfeksiyonların yayılmasını engelleme konusunda oldukça başarılı. Özellikle uzun süreler kapalı kalan alanlarda çalıştırılıyorsa, klimaların kesinlikle HEPA filtreli olması gerekir ki ortam havasının kalitesi korunsun. Belli aralıklarla bakımını ve temizliğini de yaptığınızda HEPA filtreli klimaları uzun vadede dilediğiniz gibi kullanabilir, HEPA filtre faydalarını görebilirsiniz.

HEPA Filtre ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

HEPA filtre nasıl temizlenir?

Klimanızın HEPA filtresinin temizliğini bir elektrik süpürgesi ve nemli bez yardımıyla kendiniz yapabileceğiniz gibi kullandığınız markanın yetkili servisinden destek alarak da yaptırabilirsiniz.

HEPA filtre ne kadar zamanda değişmeli?

Klimanızın HEPA filtresinin değişim zamanının geldiğini kirlenme basıncı ölçümü sonucunda anlayabilirsiniz. Filtre değişim basıncı genel olarak nominal debideki temiz/yeni filtre başlangıç basıncının 2 katı şeklindedir. Örneğin satın aldığınız HEPA filtreli klimanın özelliklerinde filtrenin başlangıç basıncının 150 Pa olduğu yazılıysa bunun filtre değişim basıncı genellikle 300 Pa değeridir. Kısacası, kullandığınız filtrenin kirlenme basıncı nominal debideki temiz/yeni filtre başlangıç basıncının 2 katına ulaştığında, HEPA filtrenin değiştirilmesi önerilir.

HEPA filtreli iklimlendirme ve havalandırma cihazları hijyenik ortamlar yaratır mı?

HEPA filtreli klimalar ve havalandırma cihazları, ortamdaki zararlı partiküllerin filtrelenmesi için oldukça önemli cihazlardır. Ancak bir ortamdaki havanın kalitesini ölçmek istiyorsanız, HVAC performans testlerinden (PQ) yararlanmanız gerekir.

Yorum bırakın