Klima neden koku yapar

Klimalar hem yaz hem kış aylarında, ortam sıcaklığını belli bir seviyeye çekmek amacıyla faydalanılan kullanışlı teknolojik cihazlar arasında yer alıyor. Yaz sıcaklarından bunaldığımızda klimaların serinletme özelliğiyle kendimize gelebilir, kışın da sevdiklerimizle üşümeden vakit geçirebiliriz. Ancak her elektronik alet gibi klimalarda da zaman zaman istenmeyen durumlar baş gösterebilir. Koku sorunu, bu cihazlarda sıklıkla karşılaşılan problemlerin başında geliyor. Filtrede meydana gelen toz birikmeleri, su tahliye hortumunun tıkanması ya da kirlenmesi veya filtre bakımının düzenli olarak yapılmaması bu sorunun baş nedenleri arasında olabilir. Dolayısıyla “Klima neden koku yapar?” sorusuna verilebilecek birden çok cevap bulmak mümkün. Biz de bu soruna mahal verebilecek tüm olası nedenleri sizin için derlemeye çalıştık. Aşağıda klimanın neden koku yapabileceğine dair cevapları bulabilir, sorununuzu çözüme kavuşturabilirsiniz.

Klimadan Gelen Kokular Nasıl Engellenir?

Klima neden kokar? sorusuna ek olarak merak edilen bir diğer konu da klimadan gelen kokuların nasıl bertaraf edileceği. Bunun için atmanız gereken ilk adım, kokunun asıl kaynağını bulmak. Bu yazıda değinilen tüm başlıkları okuyarak klimanızın gerekli kısımlarını kontrol edebilir, kokunun sebebini kısa sürede bulabilirsiniz.

Düzenli Filtre Temizliği

Klimadan neden koku gelir, konusunun çoğunlukla en belirgin sebebi olan filtre kirliliği, belli aralıklarla yapılan bakım ve temizleme işlemleriyle pekala engellenebilir. Klimanızın iç ünite kapağının altında bulunan hava filtresini, kendinizin dahi zahmetsizce temizlemesi mümkün. Bunun için filtreyi yerinden nazikçe çıkarmakla işe başlayabilirsiniz. Ardından akan suyun altına filtreyi yerleştirerek yavaş hareketlerle yıkamanız yeterli. Daha sonrasında kuru bir yere bırakarak filtrenin kurumasını beklemeniz gerekiyor. Normalde 15 günde bir yapılması gereken bu temizlik işinin en kötü ihtimalle ayda bir yapılmasında yarar var. Böylece klimanızın hava filtresinin her daim temiz ve bakımlı olduğundan emin olabilirsiniz.

Temizlik Sonrası Oda Spreyi

Klimanızın hava filtresi temizliğini anlatıldığı gibi gerçekleştirdikten sonra o alandan hoş kokular gelmesini istiyorsanız, o bölgeye oda spreyi sıkabilirsiniz. Yalnız bu aşamada dikkat etmeniz gereken iki başlık var. İlki uygulayacağınız oda spreyinin sevdiğini bir esans içermesi ve diğeri ise ölçüyü kaçırmamak. Zira kötü koku ne kadar rahatsız ediyorsa, sevdiğiniz bir koku da eğer fazla miktardaysa sizi rahatsız edebilir. Böylece temizlediğiniz filtreyi klimanın ilgili kısmına yerleştirmeden önce sevdiğiniz bir oda spreyini filtreye az miktarda uygulayabilir, böylece klima neden koku verir, konusunu aklınızdan çıkarmış olursunuz.

Klimayı Önerilen Derecelerde Çalıştırmak

Özellikle inverter klimalarda, önerilen konfor derecesi son derece önemli. Klimanızın kullanım kılavuzunda belirtilen ya da ekiplerin size belirttiği sıcaklık dereceleri ne ise, cihazı mümkün olduğunca o şekilde çalıştırmanız, klimanın performansı ve uzun ömürlü kullanılabilmesi için oldukça mühim. Aksi halde klimanız kısa süre içinde beklenilenin altında çalışır duruma gelebilir ya da cihazın iç mekanizması küflenebilir. Bu durumda da klimanızın kötü kokular yayması kaçınılmaz olacaktır. Dolayısıyla siz siz olun, klimanızı önerilen konfor derecelerinde çalıştırmaya özen gösterin.

Su Tahliye Hortumu Kontrolü

Klimaların montaj işlemleri esnasında düzgün biçimde yapılması gereken en önemli konular arasında, su tahliye hortumunun bağlanması yer alır. Zira bu hortum eğer olmaması gereken bir yere bağlanırsa istenmeyen durumların meydana gelmesi söz konusu olabilir. Örneğin, klimanızın su tahliye hortumunun pis su giderine bağlandığı durumlarda klimadan kötü kokular gelmesi sorununu yaşayabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra bu hortumun belli bir eğimle yerleştirilmesi ve saksı ya da bidon gibi nesnelerin içine batırılmaması da dikkat etmeniz gereken diğer konular arasında yer alıyor. Yukarıda sizin için sıraladığımız bütün başlıkları inceleyip klimanızdan gelen kokuların nedenlerini bularak, sorununuzu çözüme kavuşturmanız mümkün. Ancak tüm bunlara rağmen hala geçerli bir yol bulamıyorsanız, size en yakın Toshiba Yetkili Servisi ile iletişime geçebilir, klimanızı emin ellere emanet edebilirsiniz.

Yorum bırakın